Najpiękniejsze gatunki pnączy do domu – sprawdź, które z nich sprawdzą się najlepiej w Twojej przestrzeni!

Najpiękniejsze gatunki pnączy do domu – sprawdź, które z nich sprawdzą się najlepiej w Twojej przestrzeni!

Pnącza są wyjątkowym typem roślin. Można z nich tworzyć ściany żywej zieleni lub po prostu rozpinać je po meblach, szafkach, blatach oraz innych elementach wyposażenia lub wystroju. Dzięki nim wprowadzimy nową energię do każdego pomieszczenia. Dziś wymienimy rośliny pnące do domu – czy znasz je wszystkie? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Cieniolubne rośliny pnące do domu
  2. Światłolubne rośliny pnące do domu

Cieniolubne rośliny pnące do domu

Nie zawsze jesteśmy w stanie rozmieścić wszystkie rośliny w dobrze nasłonecznionych miejscach. Oto kwiaty pnące do domu, które dobrze radzą sobie w zacienionych miejscach!

  • Bluszcz domowy – czyli ciepłolubne odmiany bluszczu. Niektóre z nich mogą radzić sobie gorzej na werandach, gankach, w ogrodach zimowych i innych chłodniejszych miejscach.
  • Epipremnum – atrakcyjna roślina domowa. Jej liście o sercowym kształcie zdobią białe łatki.
  • Hoja – to nie gatunek, a rodzaj roślin występujących w Azji i Oceanii. Większość z nich dobrze radzi sobie w cieniu, ale może nie zakwitnąć bez odpowiedniej dawki słońca. Kwiaty hoji mają tak wiele kolorów i oblicz ile roślin zalicza się do tego rodzaju (ok. 530). Najczęściej są to kule kwiatowe (podobne do tych, jakie dają hortensje) lub duże gwiazdki (Hoya imperialis). Jeżeli zależy Wam na kwiatach i szybkim rozroście rośliny to najlepiej umieścić ją w średnio nasłonecznionym punkcie mieszkania – na przykład po sąsiedzku z rośliną wymienioną w punkcie pierwszym kolejnego akapitu.

Światłolubne rośliny pnące do domu

  • Dracena pnąca – lubi słońce, ale nie lubi zbytniego nasłonecznienia. Dobrze radzi sobie w zacienionych miejscach, ale do rozrostu potrzebuje nieco energii słonecznej… – oznacza to nie mniej, nie więcej a dokładnie tyle, że dracena pnąca powinna znaleźć się w średnio nasłonecznionym punkcie mieszkania obok wymienionej powyżej hoji. Cóż, draceny to wyjątkowe rośliny o wyjątkowych wymaganiach – kolejnym jest to, że odmiany pnące często nie rozrosną się bezpośrednio z doniczki. Dla tych odmian niezbędna będzie zazwyczaj drabinka do kwiatów doniczkowych – zawieś na niej pierwsze pędy i pozwól się dracenie rozrosnąć.
  • Senecio herreianus – pnącze, które w każde wnętrze wprowadzi masę żywej zieleni i uwielbia mocno nasłonecznione miejsca. Ma listki o migdałowym kształcie wypełnione miąższem. Wspaniale prezentuje się rozłożona na meblach lub w podwieszanej doniczce. To jeden z tych gatunków, który lubi jak się lekko „przesuszy ziemię” dlatego nie należy przesadzać z jej podlewaniem.

Pnącza do domu to szeroki temat, któremu chętnie poświęcilibyśmy jeszcze kilka artykułów. W naszym sklepie znajdziesz akcesoria do pnączy takie jak na przykład poręcze, drabinki czy kratki dla kwiatów doniczkowych – każde z nich zostało zaprojektowane nie tylko z troską o funkcjonalność, lecz również estetykę. To ozdoby, które idealnie wkomponują się w aranżację wnętrza – nasz dział obsługi chętnie odpowie na wszelkie pytania związane z naszą ofertą i doradzi w zakresie doboru dodatków do określonego gatunku rośliny.

Podobne wpisy